Sami počeci igranja nogometa u Fažani posežu daleko ranije od osnivanja nogometnog kluba. Postoje fotografije omladinaca iz 1934. godine snimljene na Campo Zule koji se nalazio na području između gostione “Tris” i nekadašnje porušene Crvene vile uz samu obalu gdje se u daljini može vidjeti i otočje Brijuni.
Nakon II svjetskog rata nogomet je ubrzo postao najpopularnija aktivnost fažanskih dječaka pa ih se može vidjeti na popularnoj “karbonini” iza današnje osnovne škole gdje se redovito trčalo za loptom.
U sklopu školskih sportskih aktivnosti, fažanski osnovnoškolci branili su boje svoje škole u natjecanjima sa vršnjacima iz pulskih škola.
Odmah se krenulo sa okupljanjem igrača iz redova omladinaca iz Fažane, Peroja, Pule, radnika i vojnih lica sa Brijuna. Momci su ubrzo započeli sa odigravanjem prijateljskih utakmica.
Paralelno sa sportskim dijelom pripremala se i dokumentacija neophodna za osnivanje kluba. Glavni teret tog posla ponijeli su ponovno, po riječima g. Kuharića, prof. Žapčić i g. Moscarda pri čemu su ih pratili i pomagali im ostali članovi inicijativnog odbora. U raspravama o nazivu budućeg kluba prevladalo je mišljenje da bi naziv trebao simbolizirati i poticati zajedništvo između dva sela, Fažane i Peroja, i tako je i nastalo prvo ime kluba – “Sloga”.
Prva prijateljska utakmica novoosnovanog kluba odigrana je 1960. godine u Puli protiv ekipe “Elektroistre”. Po sjećanju g. Antonia Devescovia utakmica je završila pobjedom NK “Sloge” rezultatom 5:1. Već je taj rezultat dao naslutiti da će fažanska momčad u kasnijim službenim natjecanjima biti dobra.
Početne utakmice su igrane na gostujućim terenima, dok radom Inicijativnog odbora nije osposobljeno igralište na prostoru gdje se i danas igra. Kako je novo igralište napravljeno na području tadašnjeg maslinika, koji je klub dobio od poljoprivredne zadruge, dobilo je po toj činjenici i naziv “Oliva” koji nosi do današnjih dana. Sačuvana je jedna od maslina koja i danas stoji uz klupske prostorije i podsjeća na legendarni naziv fažanskog igrališta “Oliva”.
Godina 1961., kada se klub započeo službeno natjecati, prihvaćena je kao godina osnutka fažanskog nogometnog kluba, prvog naziva NK “Sloga”.
1961 seniori
1962 seniori
U sezoni 1964/65 nogomet postaje popularan, posjećenost utakmica je dobra te mnoge sredine razmišljaju o osnivanju svojih klubova pa tako se i Perojci odlučuju osamostaliti. Osnutkom NK “Peroj” mladići iz tog mjesta prelaze u novi klub te izvorni naziv NK “Sloga” gubi svoju prvobitnu poruku pa uprava odlučuje da se klub preimenuje u NK “Mladost”.
U narednih par godina interest igrača je bilo toliko velik da su mnogi od njih mogli paralelno nastupati i za rukometni klub koji je tada djelovao u Fažani. Osim kvantitativno ekipa je kontinuirano rasla i kvalitetom, rezultati u natjecanjima su sve bolji pa NK “Mladost” postaje respektabilan klub u istarskim okvirima
Novac za premije zarađivao se od prodaje pića u prostorijama današnje Općinske vijećnice gdje su se mještani i prvenstveno članovi kluba okupljali, kartali i družili. Pok. trener Milošević mislio je na budućnost te je inicirao početak izgradnje prve svlačionice iza gola prema moru.
Ekipa NK “Mladosti” je u sezoni 1970/71 godine bila toliko jaka da je ispred grada Pule bila izabrana da brani gradske boje na troboju gradova Rijeke, Zadra i Pule koji je odigran u Puli. “Mladost” je ostvarila sjajan rezultat i osvojila turnir pobjedom nad Rijekom.
U sezoni 1971/72 NK “Mladost” je po prvi puta nastupala u višem rangu , Riječko-pulskoj zoni. Unatoč velikom broju odličnih predstava, već prve sezone klub ne uspijeva sačuvati opstanak i slijedeće se vraća u okrilje istarskih klubova.
NK “Mladost” je u sezoni 1974/75 ponovno prvak Istarske lige. Nakon pobjede u kvalifikacijama nad Risnjakom, momci ulaze u Riječko-pulsku zonu. Većina igrača u to vrijeme postiže svoj vrhunac u nogometnom umijeću, a utakmice i igra su najzrelije od nastanka kluba. Ekipa je i dalje solidna ali kroničan nedostatak sredstava čini svoje pa u sezoni 1977/78 klub ispada iz Riječko-polske zone nakon odigrane tri sezone.
Novo okruženje uvjetovalo je i stvaranje nove ekipe s ciljem ponovnog povratka u viši rang natjecanja. Te i naredne sezone se unatoč dobroj ekipi nije uspjelo izboriti plasman u viši rang pa se ekipa počela osipati. U oslabljenoj ekipi dolazi do zasičenja i pada, a potom i slijedi ispadanje iz Prve Istarske lige.
Sezonom 1980/81 počinju krizne godine kluba nakon još jednog neuspješnog pokušaja ulaska u Prvu Istarsku ligu. Uprava kluba se raspala, bilo je teško i nezahvalno raditi u takvim uvjetima, ali se klub ipak nije ugasio. Rezultatski su to najlošije godine u povijesti kluba, a 1986. godine jedva je izbjegnuto ispadanje iz II Istarske lige.
U sezoni 1986/87 sportski djelatnici u Fažani uvidjeli su da bez jake i dobro organizirane uprave klub ne može napredovati pa je na skupštini formirana nova uprava. Uključili su se i toliko potrebni novi sponzori “Badel” Tvornica stakla i Nacionalni par “Brijuni”.
Godine 1988. klub je osvojio prvo mjesto u II Istarskoj ligi, ali kroz kvalifikacije i susrete sa Kanfanarom nije uspio i dostići prvu ligu. Nakon neuspjeha u kvalifikacijama stiže sezona iz snova u kojoj je NK “Mladost” gazila je sve po redu i postala prvakom II Istarske lige. Te se sezone i publika vratila na utakmice tako da je ambijent na pojedinim domaćim utakmicama bio veličanstven.
U kvalifikacijama protiv ekipe Purisa, protivnik je kroz dvije utakmice deklasiran pa se NK “Mladost” nakon 7 godina igranja u II Istarskoj ligi se ponovo našao među istarskim prvoligašima. Stasala je generacija nogometaša koja je dostojno zamijenila one najuspješnije iz vremena nastupa u Riječko-pulskoj zoni. Ulaskom u viši rang natjecanja porasle su i ambicije uprave tako da je formirana čvrsta rukovodna ekipa kluba, pokrenuta je škola nogometa sa uzrastima od početnika do pionira, sve je ponovo krenulo uzlaznom linijom.
Usprkos tome što se u kratko vrijeme, zbog nesuglasica promijenila dva predsjednika kluzba ubrzo je oformljena respektabilna i do tada najbrojnija upravu koja je s obzirom na novoformirane ekipe mlađih uzrasta imala pune ruke posla. Ubrzo su zgotovljene svlačionice i ugostiteljski objekt, a krenulo se i na saniranje ograde koja do tada takoreći nije ni postojala.
Zbog ratnih zbivanja nije startalo uobičajeno ligaško natjecanje, već se igrala liga “U susret miru”. NK “Mladost” je kao jedini predstavnik Istarske lige popunio neparni broj sudionika među uglavnom dotadašnjim drugo i trećeligašima. U proljeće 1992. godine krenula je ubrzanim ritmom Istarska liga, NK “Mladost” sve do posljednja tri kola biva uvjerljivo prvi na tablici, da bi nakon što je sedmero igrača mobilizirano završila na trećem mjestu. Iz HNSa je stigla ponuda da klub kao 16-ti član popuni III HNL Zapad s obzirom da dvije bolje momčadi nisu imale propisane dimenzije igrališta za nastup u III HNL. Iako je klub je bio nespreman za viši rang natjecanja nakon obavljenog razgovora sa igračima gotovo jednoglasno se prihvatio rizik tog naglog skoka. S time aktualni predsjednik nije bio suglasan te je podnio ostavku.
Ekipa na fotografiji natjecala se u III HNL Zapad. Nakon što je u jesenskom dijelu prvenstva NK “Mladost” bio uvjerljivo posljednji sa samo 8 bodova, na proljeće se pokušalo osigurati opstanak dovođenjem pojačanja. Momčad je kao preporođena krenula u nastavak prvenstva, osvojena su 24 boda što je klub svrstalo među najuspješnije ekipe proljetnog dijela čime je opstanak osiguran. Ostvaren je veliki uspjeh u prvoj, neočekivano izborenoj sezoni u III HNL Zapad.
U novu uspješnu sezonu u kojoj je izboren ostanak u ligi krenulo se s novom upravom. Paralelno s jačanjem ekipe, kontinuirano su se poboljšavali i uvjeti na “Olivi” budući da je to bio jedan od preduvjeta za nastavak igranja u saveznom rangu natjecanja. Završena je ograda, postavljene montažne tribine, izgrađen potporni zid iza gola i prema Pionirskoj ulici. Sve se više sponzora uključivalo svojom pomoći klubu, a klub im je za uzvrat isticao reklame na novim ogradama i zidovima oko stadiona.
Ekipa na slici odigrala je posljednju sezonu u III HNL Zapad. Iako je bila treća odostraga nažalost nije ostala u ligi, jer je te godine došlo do reorganizacije III lige pa je u niži rang natjecanja ispalo 5 ekipa.
Kao što to obično biva nakon ispadanja, došlo je do promjene trenera, u klubu je pao entuzijazam i energija koja ga je ranije krasila, te je slijedećih nekoliko sezona odigrano u prvoj županijskoj ligi uz solidne rezultate ali ne i visokim plasmanom. U drugom dijelu sezone 1999/00 ekipa je osvojila treće mjesto a već slijedeće ponovo krenula ka vrhu ljestvice.
Očekivanja su se obistinila i to na predzadnjoj utakmici sa direktnim suparnikom u Vodnjanu. NK “Mladost” imala je pred lokalni i ligaški derbi samo bod prednosti pred domaćinom NK “Vodnjanom”. S obzirom na važnost utakmice, pred 800 gledatelja utakmicu su sudili savezni suci iz II i III lige na čelu s Ivanom Bebekom. Pobjeda nad domaćinom od 2:0 proslavljena je po povratku u Fažanu spektakularnim nastupom vjernih navijača “Piromana”.
Klub je po četvrti puta u svojoj povijesti ušao u III HNL Zapad. Podudaralo se to sa obilježavanjem 40-te obljetnice kluba, kao repriza 10-te godišnjice kada je NK “Mladost” takošer ušla u viši rang natjecanja.
Pod vodstvom novog predsjednika kluba i trenera nažalost se, kao i prvi puta 1971. godine, nije uspjelo opstati u višem rangu. Nedostajao je samo jedan bod za opstanak ali je odigrana dobra sezona u III HNL Zapad. Slijedeće sezone ekipu su napustili stariji igrači te se počinje stvarati nova ekipa sa mlađim snagama.
Ta je ekipa dvije sezone osvajala plasman za viši rang ali zbog neispunjavanj uvjeta i kroničnog nedostatka sredstava nije u taj rang i ušla. U sezoni 2006/07 klub završava sezonu na prvom mjestu. NK “Mladost” ulazi u novooformljenu ligu saveznog ranga, IV HNL Zapad koja je kao stvorena za fažanski klub.
Ekipa koja je ušla u IV HNL Zapad uspjela je, doslovce u zadnjem kolu na gostovanju u Medulinu osigurati opstanak pobjedom nad domaćinom od 1:0.
Nakon 4 kola u drugom dijelu sezone 2008/09 i lošeg starta, zamijenjen je trener. Pod njegovim vodstvom se već 5 kola pred kraj klub spašava od ispadanja. Slijedeće dvije sezone, 2009/10 i posljednje 2010/11 klub završava na 8. i 7. mjestu III HNL Zapad. Slijedeća sezona 2011/12 biti će peta sezona zaredom u višem, saveznom rangu što predstavlja novi klupski rekord.
NK “Mladost” je i sada, kao i prvih dana svojeg postojanja mlade crpila iz svojih omladinskih pogona što čini jednu od specifičnosti fažanskog kluba. Posljednje je sezone i “Oliva” osjetno obnovljena pa više ne predstavlja ruglo u saveznom rangu, već je jedan od ljepših stadiona.